Çözümler

Elektrik Kullanmanın Dünya İçin Önemi 🔌


Bir soru ile başlayalım mı?

Bir saat boyunca açık kalan bir buzdolabı mı daha çok elektrik tüketir?
Yoksa yine aynı süre açık kalan bir ütü mü?

Farkında olmadan açık bıraktığın elektronik ürünler gereksiz elektrik tüketimini artırır. Bir saat boyunca kullandığın ütü bir saat boyunca kullandığın buzdolabından daha çok elektrik tüketir.

Elektrik tüketimini azaltıp dünyayı korumak için neler yapılabilir?

• Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi ürünleri gece çalıştır, gece elektrik tüketiminde ucuz tarife uygulanır
• Gün ışığından ve güneş enerjisinden olabildiğince yararlan, ışığı gün tamamen batana kadar açma
• Işıkları açık bırakma
• Prizden fişi çekmeyi unutma
• Tasarruflu ampül kullan
• Enerji sınıfına dikkat ederek elektronik eşya al


Dünyamız için elektrik neden önemlidir?

Elektriğin tarihçesine bakıldığında M.Ö. 600’lü yıllara kadar indiği görülüyor. O dönem Yunanlılar amberler ile tüylü kumaşları sürmek suretiyle çekim kuvveti oluşturmuştur. Daha sonra 1600’li yıllarda İngiliz doktor William Gilbert ile devam eden elektrik üzerine çalışmalar, 1752 senesinde Benjamin Franklin ile tamamen ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra ise yapılan çalışmalar ile beraber keşifler sayesinde, günümüzde elektrik farklı güçler üzerinden kullanmaya devam ediliyor

Elektriğin keşfinin 1752 yılında Benjamin Franklin’in yaptığı deney üzerinden ortaya çıktığını söylemek mümkün. Ancak belirli kimyasal reaksiyonlar ile beraber elektrik üretebilecek keşfi ise, 1800 yılında İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından ortaya çıkarılmıştır. Özellikle pozitif ve negatif yüklü konnektörleri birbirine bağlamak suretiyle, elektirksel yükle voltajı onlar üzerinden sürmek suretiyle ilk elektrik akımını elde etmiştir.


• Çevremizi kirletir: Enerji kullanımındaki yoğun artış, çevre sorunlarını da beraberinde getirmiş, enerji kaynaklarının aşırı ve bilinçsiz kullanımı sera etkisi ve ozon tabakasının delinmesi, buzullardaki erime, aşırı kuraklık, çöl alanlarının genişlemesi, vb. insan yaşamını olumsuz etkileyecek temel sorunlar olarak açığa çıkmıştır.

• Doğal kaynaklar hızla tükenir: Enerji verimliliği programları ve projeleri çevre kirliliğindeki çözümlerin en basiti ve ucuzu olarak karşımıza çıkmakla birlikte, tükenebilirlikleri kesinleşmiş ve insanlık tarihi göz önüne alındığında sonu oldukça yakın birincil fosil enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması ve ekonomik ömürlerinin uzatılması, zamana yayılması anlamında oldukça önemli bir görevi üstlenmektedir.

Bu kategoride daha fazla yazı için buraya tıklayabilirsin.

0 Paylaşımlar